terhi.peltokorpi @ gmail.com

040 557 4671

Helsinkiin tarvitaan lisää päiväkoteja

Valtuuston on seurattava tarkkaan väestömuutoksia ja varauduttava ajoissa palveluiden lisärakentamiseen. Jo tällä hetkellä monessa kaupunginosassa päiväkotipaikan saaminen läheltä kotia on vaikeaa ja pitkät matkat vaikeuttavat perheiden arkea kohtuuttomasti.

Uusia päiväkoteja tarvitaan pikaisesti. Niiden tarve lisääntyy varmasti jo ensi vuonna, kun tammikuun alusta perheen toisen lapsen varhaiskasvatusmaksua alennetaan 50 prosenttiin ensimmäisen lapsen maksusta ja yhä useampi perhe saa hoidon lapsilleen kokonaan maksutta, kun tulorajoja korotetaan.

Elokuun alussa Helsinki aloittaa kokeilun 5-vuotiaiden osa-aikaisesta (20 tuntia viikossa) maksuttomasta varhaiskasvatuksesta, joka tullee lisäämään myös varhaiskasvatuksen kysyntää.

Seuraa minua:
Siirry sivun alkuun